مکانیسم اثر بک لینک در رتبه بندی سایت ها

بک لینک ها ی یک سایت یکی از مهمترین موارد مورد ارزیابی گوگل در شناسایی موضوع و اعتبار یک سایت است. اگر مایلید جزییات بیشتری در این زمینه بدانید، سئو زبرا را در این مقاله همراهی کنید.

بک لینک ها در واقع همان لینک های داده شده به سایت شما در سایر سایتهاست. همانطور که قبلا بیان کردیم هر چه تعداد و کیفیت لینک های داده شده به یک سایت بیشتر باشد آن سایت در نتایج جستجوی گوگل بالاتر از رقبا دیده می شود. علت این امر این است که گوگل سعی بر آن دارد که جهت کسب رضایت مخاطبان خود، در چیدن سایت ها در صفحه نتایج جستجو حداقل دو مورد اساسی را مورد توجه قرار دهد:

 1. نمایش مرتبط ترین سایت ها به موضوع مورد جستجو
 2. نمایش سایت های با کیفیت و معتبر و نه سایت های اسپم و بی ارزش

گوگل در واقع با بررسی بک لینک های یک سایت به نحو مطلوبی این دو ویژگی سایتها را مورد ارزیابی قرار می دهد.

شناسایی موضوع سایت ها:

گوگل با بررسی عنوان لینک، alt و  Title لینک های داده شده به یک سایت سعی در شناسایی موضوع سایتی می کند که به آن لینک داده شده است. به عنوان مثال وقتی شما در وبلاگ شخصی کلاس خود به وبلاگ دوست خود با عنوان “شعرهای طنز” لینک می دهید، گوگل موضوع وبلاگ دوست شما را حول و حوش “شعر” و “طنز” می داند و در جستجوهای مرتبط با این دو موضوع آن را دارای ارتباط بیشتری دانسته و بالاتر نشان می دهد.

شناسایی اعتبار سایت ها:

این مورد را با ذکر مثال توضیح می دهیم. تصور کنید تعداد ۱۰۰ سایت در مورد موضوع سنجش و کنکور در اینترنت وجود دارد. اعم از وبلاگ های دانش آموزی و سایت های تبلیغاتی، آموزشی و خود سازمان سنجش. به نظر شما به کدام یک از این سایت ها لینک های بیشتری داده می شود؟ سایت سازمان یا وبلاگ های متفرقه؟

گوگل با شناسایی تعداد سایت هایی که به هر کدام از این ۱۰۰ سایت لینک داده اند و همینطور کیفیت سایت های لینک دهنده، تصمیم می گیرد که کدام یک را بالاتر از دیگران در نتایج جستجوی خود نشان دهد. طبیعتا به سایت سازمان، لینک های بسیار با کیفیتی داده می شود. لینکهایی که از سایت سایر سازمانها با اعتبار بالا به آن داده می شود، در مقابل، وبلاگ ها و سایت های تبلیغاتی لینک های به مراتب کم کیفیت تری خواهند داشت.

این معیارهای دقیق و فنی است که موتور جستجوی گوگل را به یکی از برترین موتور جستجوهای جهان تبدیل کرده است. موتور جستجویی که بجای تمرکز بر روی مباحث تبلیغاتی و غیر حرفه ای، مدام بروی ارتقای الگوریتم خود جهت ارایه دقیقترین جستجوها کار می کند.


بک لینک رایگان

بک لینک رایگان

بک لینک رایگان به معنی وجود یک لینک به سایت یا وبلاگ شما در یک سایت یا وبلاگ دیگر است. برای بک لینک رایگان می توان یکی از حالات زیر را متصور شد:

 1. لینک دادن دیگران به مطالب مفید شما
  شما دارای مطالب خوب و مفیدی هستید. مطالبی که کاربردی هستند و دیگران آن را در سایت خود ذکر کرده و منبع آن را در لینک به سایت شما معرفی می کنند.
 2. کپی شدن مطالب و لینک های ناخواسته
  برخی دنبال کپی کردن مطالب سایر سایت ها هستند و نوشته های شما را عینا کپی کرده اند. در بین نوشته های شما ممکن است لینک به سایر صفحاتتان باشد که در حین کپی پیست شدن منجر به ایجاد لینک به سایت شما در سایت کپی کننده شده است.
 3. تبادل لینک
  شما در قبال ثبت لینک یک سایت از مدیر آن سایت می خواهید تا لینک شما را در مقابل ثبت کند. یعنی تبادل لینک کرده اید.
 4. دایرکتوری ها و فهرست های سایت ها
  برخی سایت ها اساسا یک فهرست از سایت های مختلف هستند و در دسته بندی های مختلف سایت های مربوط به هر موضوع را درج می کنند. ممکن است سایت شما در یکی از این سایت ها بدون اطلاع شما و یا با درخواست شما بطور رایگاه و بدون هزینه ثبت شده باشد.
 5. صفحات هک شده
  متاسفانه برخی از افراد سودجو با هک کردن و دسترسی به سایت های مختلف بدون اجازه ی مدیر آنها اقدام به درج لینک خود در صفحه یا صفحات آن می کنند. معمولا این نوع لینک ها بصورت مخفی ثبت می شوند تا مدیر سایت متوجه وجود آنها نشود. یا هم بصورت زیرکانه در جایی که به چشم نیاید ثبت می شوند.
 6. انجمن های گفتگو و سایت های اجتماعی
  معمولا در بخش امضا یا ارسال پست (مطلب) امکان درج لینک به شما می دهند که اکثر این لینک ها نوفالو و غیر موثر در گوگل هستند. بسیاری از سایتهای معتبر ایرانی و خارجی اجازه ثبت لینک در امضا بصورت موثر در گوگل را نمی دهند و لینکهای شما بصورت خودکار تگ nofollow می گیرند.
 7. سایت های ارائه دهنده بک لینک رایگان
  برخی سایت ها بصورت مجانی در صورت تمایل شما لینک شما را در صفحاتی ثبت می کنند. این سایت ها با اهداف مختلفی ممکن است این کار را انجام دهند. گرچه در ظاهر بک لینک رایگان چیز خوبی به نظر می رسد اما دارای ریسک هایی نیز هست:

معایب بک لینک های رایگان تهیه شده از سایت هایی که با درخواست شما لینک شما را رایگان ثبت می کنند
به علت رایگان بودن به تدریج تعداد لینک های موجود در صفحات آن بالا می رود. با توجه به اینکه کیفیت بک لینک های دریافتی از یک سایت با تعداد لینک های ثبت شده در آن نسبت عکس دارد، به تدریج ارزش لینک داده شده به شما کم و کمتر می شود. در صورت ادامه روند ثبت لینک ها، ممکن از سایت لینک دهنده افت رتبه داشته و حتی اسپم شناسایی شود.

از طرفی به علت رایگان بودن، هر لحظه ممکن است لینک شما حذف شود. افت تعداد لینک های دریافتی شما می تواند به رتبه شما در گوگل آسیب بزند. بخصوص در حالتی که سایت شما لینک دهنده های معتبری نداشته باشد. عملا پشت سایتتان خالی شده است!

گوگل به سایت هایی که بک لینک های ضعیف دارد امتیاز منفی می دهد. تصور کنید یک سایت با بک لینک هایی از سایت های سطح پایین را با سایتی که از سایت های رنک دار لینک گرفته است. طبیعتا سایتی که حامیان آن ضعیف هستند نه تنها کمتر قابل اعتماد است بلکه وجود انبوه لینک های سطح پایین خود می تواند باعث حساس شدن گوگل به سایت شما شود و آن لینکها را غیر طبیعی بداند.

توصیه ما جهت افزایش رایگان بک لینک

در صورتی که مایل به صرف هزینه  نیستید و می خواهید بک لینک رایگان برای سایت خود بدست آورید، موارد یک و دو از لیست بالا می تواند به شما کمک کند.

مطالب مفید بنویسید مقالات خوب را ترجمه کنید و بگذارید تا به تدریج دیگران آن را در سایت های خود معرفی کرده و به شما لینک بدهند. در بین نوشته های خود به سایر مطالب لینک دهید تا کپی کنندگان ناشی بطور ناخواسته بعد از کپی کردن لینک شما را در سایتشان قرار دهند. همین طور می توانید در انجمن های گفتگویی که لینکهای موجود در امضای شما را به لینک nofollow تغییر نمی دهند فعالیت کنید. سئو زبرا در ادامه انشالله مطالب بیشتری در این زمینه منتشر خواهد کرد.


تاریخچه بک لینک

از همان ابتدای فعالیت گوگل، بعنی موتور جستجویی که ارزش و اهمیت سایت ها و رتبه بندی آن ها را بر اساس الگوریتمی که مبنای آن را لینک های داده شده و لینک های گرفته شده توسط هر سایت تشکیل می داد، وب سایت ها با دادن لینک های بیشتر به صفحات مهمتر و یا کاهش لینک های خروجی و افزایش لینک های ورودی خود سعی می کردند در نتایج گوگل بالاتر دیده شوند.

در ابتدا الگوریتم گوگل بسیار ساده تر از الگوریتم فعلی بود. اگر در خاطرتان باشد پدیده بمب گوگلی بر اساس همین رویه طراحی و اجرایی می شد. در واقع در مسایل مهمی مانند مسایل سیاسی و اجتماعی با تشکیل کمپین هایی از وبلاگ نویسان و مدیران سایتها خواسته می شد با عبارت خاصی به صفحه ای که ایجاد شده بود لینک بدهند. پس از مدت کوتاهی تعداد زیادی سایت به صفحه مزبور با آن عبارت خاص لینک داده بودند و در جستجوهای گوگل آن صفحه در صدر نتایج دیده می شد. در نتیجه از این طریق یک پیام سیاسی، فرهنگی، اجتماعی یا .. در راستای اهداف آن جنبش یا کمپین به عموم جامعه نشان داده می شد. به تدریج در ایران صاحبان سایت های درآمد زا به علت افزایش تعداد سایت های رقیب به سمت خرید بک لینک و تهیه لینک های پولی روی آوردند. طبیعی است که این امر با گذشت زمان و افزایش تعداد رقبا بیشتر کاربرد خواهد داشت. در حدود سالهای ۱۳۸۸ بود که اولین سایت های فروش بک لینک در ایران راه اندازی شدند. در آن زمان با خرید بک لینک در زمان کوتاه و با هزینه پایین سایت ها از میان رقبا خود را بالا می کشیدند.

امروزه با گذشت زمان و بالا رفتن رقابت ها و پیدایش سایت های جدید، با محتواهای متفاوت با سرمایه گذاران جدید در عرصه درآمد زایی و فروش از طریق اینترنت، طبیعتا بحث رقابت و ورود به صفحات بالا یا صفحه ی نخست گوگل، کار دشوارتری شده است. افزون بر این مساله گوگل سعی در شناسایی و جریمه کردن سایت هایی که به خرید بک لینک یا فروش آن می پردازند داشته است. فارغ از بحث این نکته که هرگز بطور قطع یک موتور جستجو قادر به شناسایی لینک های خریداری شده از لینک های طبیعی بطور صد در صدی نخواهد بود و سختگیری در این زمینه منجر به بروز اشتباهات در محاسبات گوگل و تضییع حقوق سایت ها خواهد شد، ورود به این مرحله کار خرید و تهیه لینک را دشوارتر و مستلزم دانش فنی بالاتر و هزینه ی بیشتر به نسبت سالهای گذشته کرده است.
به عنوان مثال سایت هایی به مانند فروم پرشین تولز به یکباره هزینه درج هر لینک در سایت خود را از ۱۰۰ هزار تومان به ۳۰۰ هزار تومان افزایش داد. در ادامه مباحث خود به مسایل و موارد مهمی که در خرید لینک باید مد نظر قرار دهید می پردازیم.


بک لینک

بک لینک چیست

بک لینک در واقع قرائت فارسی عبارت backlink به معنای پیوندهای دریافتی یک سایت است. به زبان ساده به لینک شما در سایت دیگر، بک لینک می گویند.

اگر سایت a به سایت b لینک بدهد، بک لینک سایت b همان لینک ثبت شده در سایت a است. گوگل ترجمه فارسی عبارت backlink را پیوند دریافتی می داند.

بک لینک های یک سایت یکی از موارد مهمی است که گوگل در هنگام چینش نتایج جستجوی خود آن را در نظر می گیرد. تعداد بک لینک های یک سایت هرچه بیشتر باشند و از سایت های معتبرتری به سایت شما داده شده باشند بیشتر می توانند در بالاتر دیده شدن سایت شما در نتایج جستجوی گوگل اثر مثبت بگذارند.

بک لینک

یکی از راه های افزایش تعداد بک لینک های سایت خرید بک لینک است. روش دیگر نیز درج مطالب مفید در سایت است به شکلی که دیگران داوطلبانه به سایت شما لینک دهند. روش های افزایش بک لینک متنوع هستند و به تکنیک افزایش لینک های داده شده به یک سایت در اصلاح لینک بیلدینگ می گویند. برخی در اینترنت بدون داشتن اطلاعات دقیق به جستجوی بک لینک رایگان می پردازند. غافل از اینکه در صورت مجانی بودن ثبت لینک در یک سایت یا صفحه به تدریج تعداد لینک های خروجی آن بالا رفته و در عمل صفحه با خطر اسپم شدن یا جریمه شدن در گوگل مواجه خواهد بود. در خوشبینانه ترین حالت تهیه لینک از سایتی که بک لینک مجانی ارایه می دهد با ایجاد یک صفحه ی خالی و درج لینک در آن تفاوتی ندارد. زیرا سایت و یا صفحه ای دارای ارزش برای ثبت لینک خواهد بود که دارای رنک مناسبی باشد. حال اینکه بالابودن تعداد لینک های ثبت شده در یک صفحه کاهش شدید رنک آن را بدنبال دارد.

بک لینک فروشی در ایران تقریبا از سال ۸۸ اغاز شده و متاسفانه در طی این مدت کلاهبرداران و متقلبین زیادی نیز اقدام به فروش لینکهای تقلبی و دروغ پردازی و اغراق بیش از حد در این زمینه نموده اند.

امیدوارم این مطلب موجب آشنایی بیشتر شما با مبحث بک لینک شده باشد. منتظر پست های بعدی من در سئو زبرا باشید.


نمونه کار بک لینک

نمونه کار بک لینک

نمونه موفقیت های مشتریان ما بعد از خرید بک لینک در این جدول آورده شده است. ملاحظه می کنید که بعد از خرید بک لینک سایت ها در نتایج جستجوی گوگل رشد داشته اند.
در زیر به تنها تعدادی از مشتریانی که بعد از خرید بک لینک های سئو زبرا، موفق به بهبود رتبه و افزایش ورودی بازدید کننده از نتایج جستجوی گوگل به سایتشان شده اند به عنوان نمونه اشاره شده است :

نمونه کار بک لینک
آدرس سایت کلمه کلیدی رتبه در گوگل بعد از خرید بک لینک
copyda.com کپی صفحه اول
copyda.com فتوکپی صفحه اول
copyda.com پلاتر صفحه اول
copyda.com فتوکپی رنگی صفحه اول
copyda.com ریسوگراف صفحه اول
buycards.ir گیفت کارت صفحه اول
farsigift.ir گیفت کارت صفحه اول
apple-nic.com گیفت کارت صفحه اول
pardisfoam.com یونولیت صفحه اول
pardisfoam.com یونولیت بسته بندی صفحه اول
userapple.ir خرید اپل ایدی صفحه اول
fastwebhost.ir خرید هاست صفحه اول
khonebazar.ir اجاره آپارتمان در تهران صفحه اول
 • ما از سال ۸۹ با نام های مختلف تجاری، مشتریان زیادی داشته ایم که برخی از آنها را می توانید در برگه ی مشتریان ما مشاهده کنید.
 • جهت تهیه بک لینک با قیمت و تعداد مناسب می توانید به بخش خرید بک لینک سایت مراجعه کنید.